Boksing dej: Golovi, najezda gostujućih navijača i situacije za infarkt – sve to u 10 najboljih mečeva u istoriji Premijer lige

Navijaci liverpula Foto: getty

Boksing dej je omiljeni kladioničarski dan – priče kruže da su igrači pijani širom Ostrva i da je goleada neizbežna, mada je to sve preraslo sada u neku vrstu mita, ali nas Englezi nikada nisu razočarali na ovaj dana kada je kvalitet utakmica u pitanju.

Svi znamo za onaj Boksing dej 1963. godine, kada je na deset utakmica palo čak 66 golova!

Dok čekamo sutrašnje utakmice i već razmišljamo koja će utakmica otići u 3+ , a koja nas može oboriti, kao svojevrsnu najavu donosimo vam listu od 10 najboljih utakmica odigranih na Boksing dej:

10. Arsenal – Lester 6:1, 2000/01

Pre 18 godina, "Kralj Hajberija" Tjeri Anri, postigao je svoj prvi od ukupno osam het-trikova u dresu Arsenala.

Anri je doveo Arsenal u vođstvo sjajnim polu-volej udarcem nakon kornera Roberta Piresa, da bi zatim Patrik Vijera duplirao prednost domaćina. Ade Akinbi smanjio je prednost pred kraj poluvremena, da bi u drugom delu igre Arsenal za 25 minuta, golovima Tonija Adamsa, Fredija Ljungberga i još dva Anrija došao do šest postignutih pogodaka za eksploziju na "Hajberiju".

9. Šefild Venzdej – Mančester Junajted 3:3, 1992/93

Pre 26 godina na Boksing dej, fudbaleri Mančester Junajteda stvarno su delovali kao mamurna skupina.

Dejvid Hrst i Mark Brajt za pet minuta su doveli Šefild u prednost od 2:0, a Džon Šeridan je pola sata pre kraja meča doneo, izgledalo je nedostižnu prednost od 3:0 za Šefild.

Međutim, Brajan Mekler je sa dva gola u 10 minuta smanjio prednost i Erik Kantona je doneo bod u trileru od šest golova.

8. Vigan – Mančester Siti 4:3, 2005/06

Vigan je uvek bio jedan od najzanimljivijih timova u ligi i njihovi mečevi sa Sitijem uvek su bili u centru pažnje, sećamo se svi onog finala FA Kupa.

Na Boksing dej pre 13 godina, Vigan je vodio sa 3:1, ali je umalo ispustio prednost protiv "Građana".

Ipak, golovi Džoija Bartona i Endija Kola nisu bili dovoljni, pošto je Henri Kamara rešio meč u samoj završnici.

7. Midlzbro – Everton 4:2, 1996/97

Midlzbro je na Boksing dej ostvario jednu od najvažnijih pobeda u sezoni, pošto su im upravo ta tri boda donela opstanak.

Žuninjo je dominirao – asistirao je dva puta i postigao je pobedonosni gol protiv "Karamela", koje su dva puta uspele da se vrate u meč.

Pravi fudbalski klasik iz sredine devedesetih.

6. Bolton – Njukasl 4:3, 2002/03

Jedna od najboljih fudbalskih utakmica na Ostrvu koju sam lično gledao uživo preko televizijskog prijemnika.

Na "Ribok" stadionu, Bolton je posle 10 minuta imao prednost od 2:1, u sjajnom Božićnom uvodu u utakmicu.

Videli smo fantastičan gol Alana Širera, fenomenalan slobodnjak Gardnera i naravno Džej-Džej (Okoča).

Zatim je Širer postigao svoj 350. gol u karijeri, Šola Ameobi je uneo neizvesnost, ali se Bolton junački odbranio.

5. Koventri – Arsenal 3:2, 1999/2000

Koliko je romantičan klub Koventri!

Na zalasku poslednje decenije 21. veka, Li Mekalister i Mustafa Hađi doneli su rano vođstvo domaćinu protiv "Tobdžija".

Fredi Ljungberg je smanjio prednost u 67. minutu, nakon čega je legendarni Robi Kin matirao Dejvida Simena za vođstvo od 3:1.

Davor Šuker je pet minuta pre kraja doneo nadu gostima, ali se Koventri junački odbranio i došao do važna tri boda.

4. Čelsi – Aston Vila 4:4, 2007/08

Kakav je ovo meč bio – osam golova i četiri crvena kartona!

Čelsi je bio veliki favorit, ali je Vila šokirala "Stamford Bridž", pošto je Šon Maloni postigao dva gola. Ševčenko je sa bele tačke smanjio rezultat, nakon čega je izjednačio rezultat, a Aleks je doneo prednost domaćoj ekipi.

I onda kreće ludilo – Martin Loren je izjednačio na 3:3, nakon čega je usledio Balakov slobodnjak u 89. minutu, i izgledalo je kao da će Čelsi pobediti.

Međutim, Ešli Kol je izblokirao rukom udarac na gol liniji i Geret Beri je sa bele tačke doneo bod gostima.

Ešli Kol, Rikardo Karvaljo i Zet Najt su dobili crvene kartone.

3. Mančester Siti – Hal 5:1, 2008/09

Zašto je ova utakmica toliko epska i zašto je toliki klasik?

Trener Hala Fil Braun nije odveo svoj tim u svlačionicu, već ih je ostavio na terenu i održao im 15-minutni govor, pošto su na poluvremenu gubili 4:0 od Sitija.

Robinjo i Felipe Kaisedo su postigli po dva gola i to je razljutilo Fila Brauna koji je svojim igračima naredio da "poginu" na terenu.

U osamdesetom minutu postigli su počasni pogodak, ali je Stiven Ajrland overio "petardu".

2. Mančester Junajted – Njukasl 4:3, 2012/13

Poslednji Boksing dej Ser Aleksa Fergusona na klupi Junajteda nije mogao da prođe bez drame.

Džejms Perč, defanzivac Njukasla, doveo je goste u vođstvo nakon samo nekoliko minuta igre, nakon čega je Džoni Evans postigao autogol za 0:2, a nedugo zatim postigao i gol za svoju ekipu smanjivši na 1:2 do kraja poluvremena.

Patris Evra izjednačio je rezultat, ali je Papi Sise vratio prednost "Svrakama".

Nekoliko minuta pre kraja, Robin Van Persi ponovo je doneo izjednačenje, a zlatna izmena Havijer Ernandez Čičarito, doneo je pobedu u poslednjim trenucima za nezaboravan poslednji Boksing dej velikog Ser Aleksa.

1. Bornmut – Vest Hem 3:3, 2017/18

Najbolji meč ikada na Boksing dej dolazi nam iz prošle sezone.

Na "Vitalitiju", Džejms Kolins doveo je svoju ekipu u vođstvo, nakon čega je Den Gosling postigao gol za domaću ekipu i izjednačio rezultat pred sam kraj prvog poluvremena.

Nejtan Ake doneo je preokret, nakon čega je usledio šou Marka Arnautovića – dva puta je matirao Asmira Begovića, u 73. i 89. minutu, i delovalo je kao da "Čekićari" nose sva tri boda u London u ovom trileru.

U poslednjim trenucima meča, nakon centaršuta, Kalum Vilson je RUKOM iz OFSAJDA doneo izjednačenje svojoj ekipi!