Englezi čekaju 58 godina na domaću triplu krunu – Gvardiola i "Građani" danas ulaze u istoriju

Photo by Michael Regan/Getty Images

Danas od 18:00 očekuje nas finale FA Kupa, najstarijeg fudbalskog takmičenja na svetu.

Na jednoj strani će se naći aktuelni dvostruki uzastopni šampion Engleske, dok će na drugoj strani biti Votford, koji je završio na jedanaestom mestu u Premijer ligi ove sezone. Danas može biti ispisana istorija, pošto bi osvajanje FA Kupa Mančester Siti postao prvi tim u istoriji Engleske sa domaćom triplom krunom, tačnije prvi muški tim koji je to uradio, pošto su prethodno 2007. godine to uspele fudbalerke Arsenala.

Votford se bori ne samo za trofej, već i za plasman u Evropu, pošto bi osvajanjem FA Kupa naredne sezone igrali kvalifikacije za Ligu Evrope. U slučaju da Mančester Siti osvoji FA Kup, u kvalifikacije za Ligu Evrope će ići sedmoplasirani tim Premijer lige, a to je Vulverhempton, kojeg je upravo Votford izbacio u polufinalu Kupa nakon preokreta i produžetaka.

Put do finala

Mančester Siti je do finala stigao relativno lako. Na četiri od pet utakmica u FA Kupu ove sezone postigli su tri ili više gola (osim polufinalne utakmice sa Brajtonom) i može se reći da su bili veoma efikasni u dosadašnjem toku takmičenja.

Krenuli su od trećeg kola, gde su demolirali drugoligaša Roteram rezultatom 7:0. U narednoj rundi deklasirali su Barnli rezultatom 5:0, da bi u četvrfinalu bilo napeto u Velsu protiv Svonsija, koji je poveo 2:0, ali je Siti preokrenuo na 3:2 i stigao do polufinala. Na "Vembliju" su ukrstili koplja sa Brajtonom i slavili su minimalnim rezultatom.

Siti je generalno imao lak žreb, a zanimljivo je da su 15 od 20 golova u FA Kupu postigli u drugom poluvremenu. Takođe treba obratiti pažnju na to i u današnjoj utakmici protiv Votforda, pošto su u poslednje dve utakmice protiv ovog rivala postigli četiri gola od 45. do 60. minuta utakmice.

Od 2012. godine, Serhio Kun Aguero postigao je 18 golova u FA Kupu, tri više od narednog igrača na listi, što govori da je on najbolji strelac FA Kupa u poslednjih sedam godina.

Votford je takmičenje započeo pobedom nad Vokingom 0:2 u gostima u trećem golu, da bi u narednoj rundi istim rezultatom savladali Njukasl na "Sent Džejms Parku". U četvrtfinalu igrali su protiv Kvins Park Rendžersa, takođe u gostima, slavivši pogotkom Etjena Kapuea u poslednjim trenucima prvog poluvremena.

"Stršljeni" nisu igrali nijednu utakmicu kod kuće ove sezone u FA Kupu, a u polufinalu su na "Vembliju" gubili 2:0 od Vulvsa sve do 81. minuta, kada je Delofeu smanjio, a Troj Dini sa bele tačke u poslednjim trenucima meča doneo produžetke. Pobedonosni gol postigao je Đerar Delofeu fantastičnim prodorom u 108. minutu i Votford je otišao u finale.

Votford ima deset uzastopnih poraza protiv Sitija i to dosta govori o odnosu snaga između ove dve ekipe. U FA Kupu su prvi postizali gol na četiri od pet odigranih utakmica.

Međusobni skor

Poslednji put kada su se ova dva tima susrela, a da "Građani" nisu slavili bilo je 21. aprila 2007. godine, kada Siti još nije bio ekipa kakva je danas. Votford je tada završio ubedljivo poslednji i u Premijer ligu se vratio tek šest godina kasnije, dok je Siti završio na 14. mestu te sezone. Na "Vikerejdž roudu" goste je u prednost doveo bivši reprezentativac Engleske Darijus Vasel u 53. minutu, da bi u 75. minutu Tamaš Priskin, današnji napadač mađarskog Haladaša, doneo izjednačenje i poslednji bod Votfordu protiv Sitija u poslednjih 12 godina.

Nakon toga su se dve sezone uzastopno, 2013. i 2014. godine, sastajali u FA Kupu i oba puta je slavio Siti, a u naredne četiri sezone "Građani" su pobeđivali u obe utakmice u Premijer ligi i to sledećim rezultatima: 1:2, 2:0, 0:5, 0:6, 3:1, 1:2, 3:1.

Votford je postizao gol na četiri od sedam utakmica protiv svog današnjeg rivala, pa možda i danas možemo da očekujemo bar po gol sa obe strane:

Mančester Siti – Votoford 1&3+ (1,89), 18:00

Domaća tripla kruna

Pep Gvardiola danas može da se upiše u istoriju engleskog fudbala, još jednom, pošto je svoje ime ostavio u istorijskim knjigama osvajanjem 100 bodova prošle sezone.

Liga kup postoji 58 godina i niko nikada nije osvojio domaću triplu krunu, tačnije Premijer ligu, FA Kup i Liga Kup. Uspevali su timovi da osvoje Liga Kup i FA Kup u istoj sezoni, naravno duplu krunu Ligu i Kup, kao i Ligu i Liga Kup, ali niko nikada nije vezao tri trofeja u istoj sezoni. Zamislite kada bismo dodali i Komjuniti šild?! To je pošlo za rukom ženskom timu Arsenala, koji je 2007. godine osvojio i Premijer ligu i FA Kup i Liga Kup i Komjuniti šild, što je Pep danas i spomenuo na konferencije pred utakmicu, kada su ga upitali da li je uzbuđen što može postati prvi menadžer sa domaćom triplom krunom:

Nećemo biti prvi koji su to učinili, ženski tim Arsenala je to uspeo 2007. godine.

Arsenal je u sezoni 2002/03 osvojio i FA Kup i Liga kup, kao prvi tim kojem je to uspelo, a nakon "Tobždija" to je uspeo i Liverpul u sezoni 2000/01, kao i Čelsi u sezoni 2006/07.

Sedmorica menadžera uspevali su da osvoje ligu, FA Kup i Liga kup, naravno u različitim sezonama:  Bil Nikolson, Don Revi, Džo Merser, Keni Dagliš, Džordž Grejem, Aleks Ferguson i Žoze Murinjo. Pep bi mogao da bude osmi.

Gvardiola bi danas mogao da postane i prvi u istoriji sa domaćom triplom krunom, što bi stvarno bila kruna njegove karijere. Španski trener je već to uspeo sa Barsom, osvojivši "pravu" triplu krunu, koja obuhvata Ligu šampiona umesto FA Kupa, a jedini koji je to uspeo sa engleskim timom bio je Ser Aleks Ferguson 1999. godine.

Barselona je to uspela dva puta i poslednja je koja je to uradila (2014/15). Žoze Murinjo je to uspeo sa Interom (2009/10), a na listi su i Ajaks (1971/72 i 1987/88) i Seltik (1966/67).