Nadrealan meč u Danskoj – svemogući Borjan vodi Zvezdu u Ligu šampiona! - Admiral Bet SPORT

Nadrealan meč u Danskoj – svemogući Borjan vodi Zvezdu u Ligu šampiona!

Nemanja Đorđević

Crvena zvezda plasirala se u plej-of za Ligu šampiona posle nadrealnog revanša sa Kopenhagenom u Danskoj!

Šampion Srbije je, posle remija u Beogradu (1:1), odigrao takođe 1:1 i na stadionu "Parken", iako je od 54. minuta igrao sa igračem manje, da bi posle čak jedanaest penal serija Milan Borjan izrastao u apsolutnog junaka crveno-belih – 1:1 (1:1) — penali 7:6.

Zvezda će se za drugi uzastopni plasman u elitno takmičenje boriti sa švajcarskim Jang Bojsom, dok je istovremeno obezbedila barem grupnu fazu Lige Evrope.

Susret je počeo sjajno po naš tim, pošto je Ričmond Boaći već u 17. minutu iskoristio majstorski centaršut kapitena Marka Marina za vođstvo.

Usledio je pritisak domaćina koji ipak uspeva da odgovori do poluvremena preko Damea Ndojea.

Za razliku od starta, nastavak nije krenuo nimalo dobro jer Nemanja Milunović, ponovo zbog visoko podignutog lakta, zaradio drugi žuti karton.

Uz određene taktičke korekcije, uz sve tri izmene, Zvezda uspeva da izdrži do isteka regularnog toka susreta, dok se u produžecima istakao upravo Borjan sa dva odbranjena zicera.

Drama je dostigla vrhunac u penal seriji, ali se mora istaći i katastrofalno stanje travnate podloge u glavnom gradu Danske – posebno bela tačka koja je izgledala sramno.

Upravo je takvo stanje i doprinelo da vidimo nekoliko baš velikih promašaja, ali je fantastični Borjan dva puta odbranama vraćao svoj tim sa "ivice ambica", pre nego što je i sâm postigao gol, a potom i zaustavio odlučujući pokušaj Jonasa Vinda.

Krenulo je promašajem Marina, koji pogađa prečku, dok su neprecizni bili  Milan Jevtović, Dušan Jovančić i Veljko Simić.

S druge strane, Borjan je odbranio tri od pet neuspešnih pokušaja Kopenhagena!

Prvi duel sa Jang Bojsom igra se 21. avgusta u Bernu, dok je revanš naredne nedelje na "Marakani".

Već na samom startu, u 38. sekundi, videli smo prvi sporan momenat na meču, kada je glavni arbitar Gedeminas Mažejka propustio priliku da svira jedanaesterac za naš tim. Mirko Ivanić stigao je do lopte pre svog čuvara, a ovaj ga je očigledno nagazio na stopalo.

Ipak, Litvanac je odlučio da ne pokaže na belu tačku, odnosno da drugi start Milunovića na meču kazni žutim kartonom.

Zvezda je prvi put zapretila u 10. minutu, ali je Dušan Jovančić bio neprecizan sa ivice kaznenog prostora. Međutim, samo sedam minuta kasnije srpski šampion dolazi do prednosti.

Maestralni Marko Marin poslao je idealnu loptu na ivicu peterca, a Ganjanin se u pravi čas otrgao čuvaru i ćušnuo loptu u mrežu.

Domaćin je pokušao odmah da uzvrati, pritisak se dodatno povećavao kako se bližilo poluvreme, a crveno-beli su poklekli u najgorem mogućem trenutku.

Dugo je trajala akcija Kopenhagena, da bi na kraju kompletna zadnja linija, zajedno sa Milanom Borjanom, dozvolila Dame Ndojeu previše prostora na svega dva metra od gola – što iskusni Senegalac surovo kažnjava.

Kao i u Beogradu, Milan Rodić na poluvremenu napušta igru, menja ga Brazilac Žander, pre nego što se situacija za tim sa "Marakane" dramatično komplikuje u 54. minutu.

Po novom pravilu UEFA, da je svaki kontakt lakta i glave protivnika žuti karton, Milunović završava utakmicu zbog veoma neopreznog i grubog udarca Ndojea.

Vladan Milojević odmah reaguje, izvodi Hosea Alberta Kanjasa i uvodi štopera Radovana Pankova.

Marin je i u takvom stanju snaga nastavio da bude glavni i osnovni pokretač ekipe, dok je samo nekoliko centimetara nedostajalo da Aleksa Vukanović ne bude u ofsajdu i da izađe sâm ispred gola.

U poslednjih pola časa, potpuno očekivano, gledali smo napade Danaca u talasima, ali je odbrana Zvezde uspešno odolela svim pokušajima bez previše problema.

U međuvremenu, Boaći je prepustio mesto Veljku Simiću, dok je na startu produžetka, takođe po novim pravilima, Vladan Milojević odlučio da na teren pošalje Milana Jevtovića umesto Alekse Vukanovića.

Stole Solbaken zatražio je još veću ofanzivu u produžecima, ali je tada ključnu ulogu preuzeo Borjan koji sa dve odlične intervencije sprečava totalni preokret, da bi se brojčano stanje na terenu poravnalo u 112. minutu.

Žander koristi svežinu i kreće sâm u kontra napad, a pet miliona evra plaćeni Španac Bijela ga ruši na polovini terena i za nešto manje od pola časa na terenu dobija dva žuta kartona.

Posle još pet minuta drame, usledili su penali.