Prosinečki je tu, Prosinečki... Mihajlović u sredinu – 2:2! - Admiral Bet SPORT

Prosinečki je tu, Prosinečki… Mihajlović u sredinu – 2:2!

Nemanja Đorđević

Iako u poslednje dve decenije, ne računajući poslednje dve sezone, nije imala značajne uspehe u Evropi – Crvena zvezda i dalje zauzima 21. mesto na večnoj listi Kupa/Lige šampiona po broju odigranih susreta.

Srpski velikan, u 25 sezona u elitnom društvu od svog nastanka, na 134 utakmice ima učinak od 64 pobede, 30 nerešenih i 40 poraza – uz gol-razliku 250:173.

Od rivala u grupi samo ih minhenski Bajern ima više (341), dok crveno-beli ni protiv jednog od tri naredna protivnika nemaju negativan skor.

Sa Totenhem Hotspurom sastali su se dva puta, u osmini finala Kupa UEFA 1972. godine, kada su u Londonu poraženi sa 2:0, da bi u Beogradu potom slavili minimalnim rezultatom.

S Olimpijakosom se nikada nisu sastajali u međunarodnim susretima, dok daleko najveći i najznačajniji istorijat imaju upravo sa prvim rivalom u novoj sezoni.

Prvi sudar sa Bavarcima odigrao se još 1979. godine, kada je nemački sastav eliminisao Zvezdu u osmini finala Kupa UEFA.

Posle poraza u Minhenu (2:0), naš tim je pred više od 100.000 navijača pogocima Dušana Savića i Vladimira Petrovića Pižona već do 42 minuta neutralisao prednost gostiju, pre nego što je pravi delirijum nastao kada je Srebrenko Repčić, posle pet minuta igre u nastavku, povisio na 3:0.

Nažalost, čuveni Diter Henes u razmaku od samo četiri minuta postiže dva pogotka i vodi svoj tim dalje.

S druge strane, mlađi navijači tima sa “Marakane“ najbolje pamte susret iz grupne faze Kupa UEFA iz 2007. godine, kada je Bajern tek posle preokreta uspeo da slavi u Beogradu (3:2), ali se ipak, naravno, najviše ističe ono što se odigralo u proleće 1991. godine.

U svojoj najčuvenijoj sezoni, žreb ih je spojio u borbi za veliko finale Kupa šampiona, a ponovo se prvi duel igrao na “Olimpijskom stadionu“ u Minhenu.

Svi su očekivali da će Bajern s prednošću doći u tadašnju Jugoslaviju, ali su Stevan Dika Stojanović, Siniša Mihajlović, Robert Prosinečki, Dejan Savićević, Darko Pančev i drugovi imali drugačije planove.

Domaći su poveli preko Rolanda Volfarta, ali su Pančev i Savićević dve školske kontre pretvorili u pobedu i neverovatnu euforiju na našim prostorima, iako je trijumf, uz malo više koncentracije, mogao da bude i još ubedljiviji.

Ponovo krcat stadion “proključao“ je onog trenutka kada je Siniša Mihajlović poslao projektil iz slobodnog udarca u 25. minutu za vođstvo, ali je to bila samo najava nezapamćene drame – pošto sada Klaus Augentaler i Manfred Bender u drugom poluvremenu režiraju preokret, za strepnju gotovo 80.000 navijača.

Međutim, i sve to bio je samo šlagvort za ono što će se odigrati u poslednjim trenucima regularnog toka susreta.

Jugović, Jugović… Jugović do Pančeva, Jugović… Prosinečki je tu, Prosinečki… Mihajlović u sredinu… 2:2! GOL, GOL, GOL… Nebo se otvorilo, stadion je eksplodirao!“.

Usledilo je finale sa marsejskim Olimpikom, penal serija za pamćenje i istorija koju niko do danas nije uspeo da ponovi…