Nemci pobeđuju na Mundijalima, Argentinci u prijateljskim, a večeras? - Admiral Bet SPORT

Nemci pobeđuju na Mundijalima, Argentinci u prijateljskim, a večeras?

Milovan Longinov

Signal Iduna Park biće domaćin još jednog spektakla, ali ne svoje Borusije Dortmund, već svetkskog klasika – Nemačka – Argentina.

Reprezentacije koje se kroz istoriju redovno sastaju na velikim takmičenjima, još češće igraju prijateljske utamice. Od 2010. godine, ovo im je već četvrta prijateljska i prva posle pet godina, od istog onog leta kada su Nemci slavili i u finalu Mundijala u Brazilu.

Ta utakmica, 13. jula 2014. godine, najveća je u istoriji ove dve reprezentacije. U zemlji fudbala, Brazilu, Lionel Mesi je verovatno propustio najveću priliku da osvoji Mundijal i tako oduzme argument u debati da li je najbolji igrač u istoriji. Nemci su slavili tek posle 120 minuta bespoštedne borbe, golom Marija Gecea u 113. minutu.

Pre finala 2014. godine, Nemačka je pobedila Argentinu i na dva prethodna SP, 2006 kada je bila domaćin, kao i četiri godine kasnije u Južnoj Africi. Pre 13 godina, Nemačka je izbacila debitanta Mesija na SP, posle penala, pošto je posle 120 minuta bilo 1:1. Ipak, u penal seriji Fabijan Ajala i Esteban Kambijaso poslali su Nemce u polufinale.

U Južnoj Africi 2010. godine, Nemačka je razmontirala Maradoninu Argentinu rezultatom 4:0 golovima Tomasa Milera, Miroslava Klosea x2 i Fridriha.

Bajern Minhen – šampion Bundeslige – igraj na sigurno!

Ako premotamo film i do Mundijala u Italiji 1990. godine, videćemo još jednu pobedu Nemačke nad Argentinom, tada je Maradona kao igrač i branilac trofeja, izgubio od "Pancera" rezultatom 1:0.

Između utakmica na Mundijalima, koje su Nemci redovno dobijali poslednjih 30 godina, Argentina je znatno uspešnija u prijateljskim utakmicama. Leta 2014. godine, tačno dva meseca posle finala u Brazilu, Argentina je slavila rezultatom 4:2 i to bez Lionela Mesija u ekipi. I 2012. godine u prijateljskom susretu, Argentina je slavila rezultatom 3:1, kao i 2010. u sklopu priprema za SP kada je bilo 1:0.

Kada se podvuče crta – Argentina je vezala tri pobede u prijateljskim utakmicama od 2010. godine do danas, dok su Nemci u seriji od četiri pobede na Mundijalima – 1990, 2006, 2010. i 2014. godine.

Danas su stvari potpuno drugačije i reklo bi se da obe selekcije prolaze kroz tranziciju. Joakim Lev često daje šansu različitim igračima i traži dobitnu kombinaciju za EP 2020. S druge strane, Lionel Skaloni je selektirao drugačiju Argentinu i dalje na čelu sa Leom Mesijem, samo što je kapiten sada suspendovan zbog teških reči posle eliminacije na Kopa Americi ovog leta. Argentinu će protiv Nemaca ovaj put predvoditi tandem iz Serije A – Dibala-Lautaro Martinez, uz pomoć povratnika Erika Lamele.