Strašni Poljaci, Hrvatima bod u Velsu, veče Ilkaja Gundogana!

Milovan Longinov

Večeras je odigrano četiri utakmice kvalifikacija za EP 2020, a Poljaci su overili plasman na šampionat, Nemci ostvarili veliki korak, kao i Austrijanci, dok će Hrvati morati da pričekaju još malo.

Derbi večeri odigrali su Vels i Hrvatska i na kraju podelili bodove – 1:1. Gosti su poveli golom Vlašića već u devetom minutu, i to posle lepe akcije u kojoj je učestvovalo pet gostujućih fudbalera.

Velšani se nisu predavali i u nadoknadi prvog poluvremena zasluženo su došli do izjednačenja. Ben Dejvis je bio asistent, a Geret Bejl pogodio suprotan ugao za 1:1. Ispostavilo se da je to i konačan rezultat, kojim su Hrvati zadržali prvo mesto na tabeli, ali sa samo dva boda više od Mađara i četiri od Slovaka koji imaju i meč manje. Velšani takođe imaju svoju šansu, jer imaju utakmicu manje i 8 bodova, tako da imaju računicu da dođu do drugog mesta.

Nemci su gostovali Estoniji i već u 14. minutu su ostali sa igračem manje pošto je Emre Džan zaradio direktan crveni karton. Ipak, i sa desetoricom na terenu, Nemci su za dve klase bolji od slabih Estonaca i to su i dokazali u drugom poluvremenu. Ilkaj Gundogan je iskočio u prvi plan, pogodio je u 52. minutu posle asistencije Haverca i potom u 58. na proigravanje Marka Rojsa.

Sve dileme oko pobednika rešio je Timo Verner, a ovaj put je u 71. minutu Gundogan upisao i asistenciju.

Ovim trijumfom, Nemci su zadržali korak sa Holandijom sa kojom dele prvo mesto sa 15 osvojenih bodova, dok Severna Irska ima tri manje.

Poljaci su večeras ostvarili ključnu pobedu pošto su pobedili Makedoniju rezultatom 2:0 i tako overili plasman na EP. Poljska sada ima 19 bodova, dva kola pre kraja, tri više od Austrije i čak osam od Makedonije i Slovenije.

U ovoj grpi će ipak biti zanimljivo do samog kraja, mada su Austrijanci u pol poziciji da sačuvaju drugo mesto. Večeras su u direktnom duelu, kao gosti savladali Sloveniju rezultatom 1:0 i sada imaju 16 bodova, pet više od svog večerašnjeg rivala.